dobudowa ogrodu do budynku

Dobudowa ogrodu zimowego do budynku

Marzenie o własnym ogrodzie zimowym, miejscu, gdzie natura spotyka się z komfortem domowego wnętrza, jest w zasięgu ręki. Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to doskonały sposób na powiększenie przestrzeni życiowej o unikalne miejsce do relaksu, pracy czy spotkań towarzyskich.

Ogród zimowy, często mylony z oranżerią, to przeszklona przestrzeń stanowiąca integralny element budynku. Stąd też inwestorzy planujący jego budowę często zastanawiają się, nad tym czy ogród zimowy wlicza się do powierzchni użytkowej  lub też czy niezbędne jest pozwolenie na budowę ogrodu zimowego. Wszystkie powyższe kwestie omówiliśmy już na naszym blogu. Dlatego w tym artykule cofniemy się o krok wstecz i skupimy na planowaniu i projektowaniu ogrodu zimowego jako dobudówki do istniejącego budynku.

Korzyści z posiadania ogrodu zimowego

Zanim zaczniemy planować i projektować konstrukcję ogrodu zimowego, warto przekonać się, jakie korzyści wiążą się z jego posiadaniem. To przede wszystkim:

  • wzbogacenie domu o dodatkową przestrzeń o wszechstronnej funkcjonalności – ogród zimowy zwiększa powierzchnię użytkową domu, którą możemy wykorzystywać do różnorodnych aktywności, pracy, spotkań towarzyskich, wypoczynku;
  • bliskość natury – ogród zimowy pozwala się nam cieszyć zielenią i kwiatami niezależnie od pory roku, co wpływa na nasze dobre samopoczucie i zdrowie;
  • wartość estetyczna i funkcjonalna, która podnosi wartość nieruchomości przy ewentualnej odsprzedaży, a na co dzień zwiększa komfort mieszkańców.
dobudowa ogrodu do budynku

Ogród zimowy jako dodatek do domu

Wiedząc już, jakie korzyści płyną z posiadania ogrodu zimowego, skupmy się na koncepcji jego dobudowy. Warto pamiętać o tym, że ogród zimowy jest nie tylko architektonicznym dodatkiem, ale przede wszystkim przestrzenią, która zmienia sposób, w jaki żyjemy i wchodzimy w interakcję z naszym otoczeniem. Jest to miejsce, gdzie granice między wnętrzem a przyrodą wokół zacierają się, tworząc harmonijną całość.

Aby ogród zimowy jak najlepiej spełniał powierzone mu zadania musimy się zatroszczyć o aspekty architektoniczne i estetyczne konstrukcji. Nowoczesne ogrody zimowe są projektowane tak, aby harmonijnie komponowały się z istniejącą architekturą domu, tworząc spójną całość. Mogą przybierać różne style – od klasycznych, z dużą ilością detali, po minimalistyczne i nowoczesne. W ich budowie używa się głównie szkła i lekkich, ale trwałych materiałów konstrukcyjnych, takich jak aluminium czy drewno, które zapewniają zarówno estetykę, jak i funkcjonalność, jednocześnie wpływając na aspekt efektywności energetycznej.

Planowanie dobudowy ogrodu zimowego do istniejącego budynku

Planowanie dobudowy ogrodu zimowego do istniejącego budynku to proces, który wymaga starannego przemyślenia i przygotowania. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, zastanów się, jaką funkcję ma pełnić ogród zimowy. Czy ma to być miejsce relaksu, przestrzeń do uprawy roślin, dodatkowy salon, czy może domowe biuro? Jasno określony cel pomoże w dalszym planowaniu. Rozważ zorientowanie ogrodu zimowego względem stron świata, dostęp do naturalnego światła, warunków pogodowych oraz otoczenia. To wpłynie na wybór materiałów, konstrukcji i roślinności.

Bardzo ważne jest stworzenie płynnego i harmonijnego przejścia między domem a nowo dobudowanym ogrodem zimowym. Jest ono kluczowe dla zapewnienia spójności i funkcjonalności całej przestrzeni. Odpowiednie zaprojektowanie tego elementu ma znaczący wpływ na to, jak będziemy korzystać z nowej części domu i jak będzie ona postrzegana.

Całoroczny ogród zimowy to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą być blisko natury przez cały rok. Jest to miejsce, które łączy funkcjonalność z estetyką, tworząc przestrzeń, w której można odpoczywać, pracować, a nawet spotykać się towarzysko.

Zobacz też inne