rośliny w oranżerii

Czym różni się ogród zimowy od oranżerii?

Ogród zimowy i oranżeria to pojęcia, których często używamy zamiennie. Tymczasem odnoszą się one do przestrzeni różniących się od siebie pod względem konstrukcji, funkcji, a także historii. W obu przestrzeniach uprawiamy rośliny i chronimy je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, jednak na tym podobieństwa się kończą.

Czym jest w takim razie ogród zimowy? Co odróżnia go od oranżerii? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Ogród zimowy: Definicja i charakterystyka

Mówiąc o ogrodach zimowych najczęściej mamy na myśli przeszkloną przestrzeń wypoczynkową w domu, która łączy w sobie elementy ogrodu i salonu. Jest to miejsce, w którym możemy odpocząć i zrelaksować się wśród roślin, niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

Ogrody zimowe na ogół przyjmują postać przeszklonych przybudówek, z dużą ilością okien i światła naturalnego. Ich konstrukcja jest zazwyczaj lżejsza niż tradycyjnych oranżerii i często są one integralną częścią domu. Jako takie mogą być wyposażone w systemy ogrzewania i klimatyzacji, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury przez cały rok.

W ogrodach zimowych znajdują się różnorodne rośliny, które są wybrane głównie ze względu na ich walory estetyczne i możliwość uprawy w warunkach doniczkowych.

rośliny w oranżerii

Oranżeria: Definicja i charakterystyka

Oranżerie ogrodowe znane również jako szklarnie, pierwotnie były przeznaczone do ochrony delikatnych roślin, takich jak drzewa cytrusowe, przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzisiaj oranżerie służą głównie do uprawy roślin i mogą pełnić również funkcje edukacyjne lub badawcze.

Pod względem konstrukcji oranżerie są zazwyczaj większe i bardziej trwałe niż ogrody zimowe. Ich konstrukcja jest często bardziej skomplikowana, z uwzględnieniem potrzeb specyficznych roślin, które mają być w nich uprawiane. Oranżerie są wyposażone w zaawansowane systemy kontroli warunków, które umożliwiają uprawę roślin wymagających specyficznych warunków, takich jak wysoka wilgotność czy stała temperatura.

W oranżeriach uprawiane są rośliny, które wymagają specjalnych warunków klimatycznych, które trudno jest odtworzyć w naturalnym środowisku danego regionu.

Ogród zimowy a oranżeria: Podstawowe różnice

Podstawowa różnica między ogrodem zimowym a oranżerią leży w ich funkcji i konstrukcji. Ogród zimowy jest przede wszystkim przestrzenią wypoczynkową, zaprojektowaną z myślą o relaksie w otoczeniu zieleni. Oranżeria służy natomiast głównie do ochrony i uprawy roślin, które wymagają specjalnych warunków klimatycznych.

Konstrukcja ogrodu zimowego jest często lżejsza, a sam ogród zintegrowany z domem, co ma na celu zapewnienie dogodnego dostępu do przestrzeni ogrodu, przy jednoczesnym zachowaniu w jego wnętrzu warunków optymalnych do uprawy wybranych gatunków roślin. Oranżerie są projektowane i budowane z myślą o roślinach i ich potrzebach. Przestrzenie te są wyposażone w zaawansowane systemy, których zadaniem jest utrzymywanie w pomieszczeniu odpowiednich warunków temperaturowych i wilgotności powietrza.

Ostatnią cechą, która w sposób wyraźny odróżnia ogród zimowy od oranżerii jest dobór roślin. W ogrodach zimowych znajdziemy rośliny o walorach estetycznych, przeznaczone do uprawy w warunkach domowych. Oranżerie są domem dla roślin wymagających specyficznych warunków, często niemożliwych do odtworzenia w naturalnym środowisku danego regionu.

Zobacz też inne