Z czego zbudować ogród zimowy?

Ogrody zimowe to specjalnie zaaranżowane pomieszczenia, dające dostęp do światła słonecznego oraz pozwalające cieszyć się widokiem okolicznego krajobrazu. Ogrody zimowe są często aranżowane na istniejących już elementach konstrukcji budynku, na przykład tarasie lub balkonie. Mogą też zostać uwzględnione w planach domu jako osobne pomieszczenie. Zazwyczaj są to konstrukcje przeszklone, wykonane na aluminiowym lub drewnianym szkielecie.

Samodzielne stworzenie ogrodu zimowego może być dość trudne i wymagać zastosowania materiałów o podwyższonej trwałości oraz parametrach izolacyjnych.

Ogrody zimowe – najważniejsze zasady

Wykonanie ogrodu zimowego może być świetnym pomyłem na rozbudowę bryły budynku oraz jego urozmaicenie. Sam montaż szkieletu ogrodu zimowego zajmuje zazwyczaj kilka dni. Najważniejszymi sprawami, którymi należy się dokładnie przyjrzeć jest: typ fundamentu, materiały budowlane, rodzaj zadaszenia, system wentylacji i ewentualna instalacja grzewcza. Sam ogród może zostać ulokowany bezpośrednio przy budynku, stać się przejściem pomiędzy jego częścią mieszkalną a tarasem, jak również stanowić osobną konstrukcję ulokowaną w dowolnym miejscu działki.

W ogrodzie zimowym jako podstawę wykorzystuje się fundamenty liniowe lub też stopy fundamentowe. Pomiędzy stopami wykonuje się podmurówkę, do której można skorzystać z prefabrykatów. Fundamenty warto ocieplić grubą warstwą styropianu oraz zastosować izolację przeciwko wilgoci.

Ściany ogrodu zimowego wykonuje się z ram o odpowiednich wymiarach i profilach. Warto wybierać ramy, które zostały już częściowo zmontowane. Mocuje się je do ścian budynku, lecz nie do wierzchnich warstw ocieplających. Miejsca, w których ściany budynku łączą się z ogrodem, należy wypełnić pianką poliuretanową. Oprócz drewna i stopów stali, wykorzystuje się także PVC oraz zabudowy aluminiowe.

Przeszklenia i dach w ogrodzie zimowym

Po zamontowaniu szkieletu ogrodu zimowego, należy wypełnić go przeszkleniami. Najlepiej zastosować w tym celu podwójne tafle szkła z powłoką refleksyjną. Dzięki temu wnętrze szklanego ogrodu nie będzie się nadmiernie przegrzewać w okresie letnim. Warto wybierać szkło laminowane lub nawet hartowane, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne zagrażające ogrodowi z wewnątrz i zewnątrz.

Dach w ogrodach zimowych może mieć formę zabudowaną lub przeszkloną. Wybór konkretnego typu zależy od względów estetycznych, zamierzonego sposobu korzystania z pomieszczenia oraz oczekiwań jego użytkowników. Najczęściej jest jednak wykonywany z tych samych materiałów co ściany. W czasie konstrukcji dachu warto sięgnąć po płotki przeciwśniegowe. Będą zabezpieczać cały ogród zimowy przed nadmiarem osadzającego się na dachu śniegu.

Wybór materiałów ma olbrzymi wpływ na koszty całej inwestycji. Najdroższe są ogrody zimowe wykonane z egzotycznych odmian drewna oraz aluminium. Jeden metr kwadratowy przeszklonej konstrukcji może kosztować nawet ponad 4-5 tys. zł.

Zobacz też inne