ogród zimowy

Jakie okna do ogrodu zimowego?

Głównym elementem w konstrukcji każdego ogrodu zimowego są wykorzystane okna. Niemal wszystkie ściany ogrodów zimowych są przeszklone, a często także ich zadaszenia. Dlatego wybierając okna warto dołożyć starań i dokładnie przyjrzeć się wszystkim oferowanym typom i ich parametrom użytkowym. Tylko w ten sposób uda się stworzyć optymalne warunki panujące wewnątrz pomieszczenia. Poniżej przyglądamy się z bliska najchętniej wybieranym rodzajom przeszkleń i podpowiadamy, które z nich warto wybrać do swojego ogrodu zimowego.

Ogrody zimowe i dedykowane do nich szyby

Coraz więcej osób decyduje się na założenie ogrodu zimowego. Te przeszklone konstrukcje wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań, które pozwolą uzyskać optymalne efekty estetyczne oraz izolacyjne. Najważniejsze, by ogród zimowy był wpasowany w elewację budynku, przy którym stanie, a także zapewniał jak najlepszy komfort termiczny przebywającym w jego wnętrzu osobom. Przez szyby wpadać będzie światło słoneczne, generujące ciepło wewnątrz. Niektóre szyby mogą mieć formę drzwi tarasowych, otwieranych na oścież lub przesuwnych.

ogród zimowy

Warto wybierać przede wszystkim okna z przynajmniej dwoma warstwami szyb. Zewnętrzna powinna zostać wykonana ze szkła hartowanego, o grubości na poziomie 6 mm. Szyby wewnętrzne mogą być laminowane. Warto zwrócić uwagę na takie istotne parametry jak przenikalność ciepła i promieni słonecznych. Szklany ogród zimowy powinien być odpowiednio nasłoneczniony, jasny i pozwalać cieszyć się jak najbardziej przestronnym widokiem na otaczającą dom zieleń.

Polecamy też zwrócić uwagę na przeszklenia o funkcje antywłamaniowej i dźwiękoszczelnej. Ponadto wiele firm oferuje możliwość wykonania okien dużych rozmiarów, a także zgodnie z życzeniami swoich klientów. Pozwala to uzyskać niesamowity efektu dużych i otwartych na oścież przestrzeni.

Profile ścienne do ogrodów zimowych

Wśród oferowanych profili znajdują się produkty drewniane, PCV oraz konstrukcje aluminiowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego typu profili w całej konstrukcji. W wyborze konkretnego rozwiązania liczą się zarówno względy estetyczne, praktyczne jak i finansowe. Ponieważ ogrody zimowe to konstrukcje stosunkowo drogie w realizacji, wiele osób szuka możliwości obniżenia kosztów całej inwestycji. Dlatego sięga po profile PCV, najtańsze spośród dostępnych. Powinny być wzmocnione specjalnymi wstawkami stalowymi, które będą przeciwdziałać odkształcaniu się PCV pod wpływem zmiennych temperatur.

Profile drewniane są najbardziej atrakcyjne wizualnie. Wykonywane są z różnych gatunków (rodzimych i egzotycznych) odznaczających się odpowiednią stabilnością i elastycznością. Mogą być wyposażone w specjalną okładzinę, która zwiększa odporność drewna i zachowuje jego powierzchnię w dobrym stanie przez długi czas.

Profile aluminiowe są najbardziej wytrzymałe i solidne. Są sztywne, odporne na napięcia i nie ulegają odkształceniom. Nadają się do wykonywania konstrukcji o najbardziej rozbudowanych kształtach i dużej wadze. Pozwalają też na stworzenie niewielkich rozmiarów ogrodu, który bez problemu uniesie cały ciężar ścian oraz dachu. Profile aluminiowe pozwalają też na zastosowania wielkopowierzchniowych przeszkleń i stworzenia dużego, jasnego i słonecznego ogrodu zimowego.

Zobacz też inne