oranżeria

Pomysły na aranżację oranżerii – praktyczne wskazówki

Oranżerie i ogrody zimowe cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy decydują się na zabudowę tarasu w celu uzyskania dodatkowej przestrzeni do pracy, zabawy i wypoczynku. Ty również planujesz budowę oranżerii i zastanawiasz się jak funkcjonalnie urządzić to miejsce?

Odpowiednio zaaranżowany ogród zimowy to przestrzeń, w której zaciera się granica pomiędzy tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz. Możesz tu pracować i odpoczywać ciesząc się pięknem swojego ogrodu i okolicznymi widokami przez cały rok. Poniżej kilka praktycznych wskazówek , które pomogą Ci stworzyć piękną i praktyczną przestrzeń dla siebie i swoich najbliższych.

Czemu ma służyć Twoja oranżeria?

Jeszcze na etapie projektowania oranżerii warto zastanowić się nad tym, jakim celom posłuży ta przestrzeń. Czy będzie to pomieszczenie pełniące funkcję jadalni? Ogród kwiatowy? A może zawsze zielona przestrzeń relaksu wypełniona tropikalnymi roślinami? Od przeznaczenia oranżerii będą zależały rozwiązania techniczne, na które musisz się zdecydować.

W przypadku ogrodu całorocznego przemyślenia wymaga m.in.:

  • zorientowanie oranżerii względem stron świata,
  • ogrzewanie przestrzeni zimą,
  • klimatyzowanie pomieszczenia latem,
  • system wentylacji ogrodu, który zapewni optymalne warunki do relaksu i wzrostu znajdujących się w ogrodzie roślin.
oranżeria

Orientacja względem stron świata

To jak zostanie usytuowana oranżeria na działce i zorientowana względem stron świata ma bezpośredni wpływ na to, jakie gatunki roślin będą miały szanse na wzrost w Twoim ogrodzie. W przypadku drzewek cytrusowych lub innych ciepłolubnych roślin najlepiej sprawdzi się oranżeria południowo-zachodnia. Na zimowy salonik o wiele lepiej nada się z kolei oranżeria wschodnia. Jednak lokalizacja ta nie będzie dogodna dla wszystkich gatunków roślin.

Ogród zimowy jako salon

Planując całoroczne korzystanie z oranżerii koniecznie trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu grzewczego. Możliwości jest kilka. Możemy zainwestować w ogrzewanie kanałowe, system podłogowy lub tradycyjne grzejniki ścienne. Ponadto niezbędny będzie sprawny system wentylacji, który będzie usuwał nadmiar wilgoci z powietrza, tym samym przeciwdziałając chorobom roślin i wpływając korzystnie na klimat w pomieszczeniu.

W salonie zimowym nie może oczywiście zabraknąć mebli. Wybór jest tu nieograniczony, a aranżacja przestrzeni w zupełności zależna od Twoich preferencji i gustu. W sytuacji, w której oranżeria stanowi integralny element domu i jest w pewnym sensie przedłużeniem pokoju warto zadbać o to, aby obie części pomieszczenia były urządzone w jednym stylu. W przypadku meblowania ogrodu zimowego, który nie łączy się bezpośrednio z pokojem mamy pełną dowolność. W obu przypadkach warto zadbać o to, żeby wyposażenie przestrzeni sprzyjało naszym ulubionym aktywnościom. Osoby, które lubią zatopić się w lekturze powinny zatem wybrać wygodny fotel i dobrą lampę. Miłośnicy rysunku i innych prac plastycznych z pewnością powinni zadbać o dobre biurko, a nawet sztalugę.

Zobacz też inne