taras zabudowany szkłem

Z czego podłoga w ogrodzie zimowym?

Wykonanie ogrodu zimowego to świetny pomysł na rozbudowę swojego domu. W ten sposób powstanie nowe pomieszczenie, w którym domownicy mogą spędzać czas wolny i wypoczywać. Ogród zimowy można urządzić na wiele sposobów, tworząc w nim salon, jadalnię, samotnię, pokój do treningu oraz szklarnię. Wybór konkretnej wersji zależy od oczekiwań i zamiarów osób urządzających swój ogród. Poniżej skupiamy się na jednej z najważniejszych kwestii praktycznych, czyli na wykonaniu podłogi. W ogrodzie zimowym podłoga powinna nie tylko tworzyć stabilne podłoże, ale również umożliwić montaż systemów grzewczych oraz komponować się z estetyką całego pomieszczenia.

Estetyczne i praktyczne – materiały na podłogę w ogrodzie zimowym

W urządzaniu ogrodu zimowego mamy bardzo szerokie pole do popisu. Z jednej strony można sięgać po materiały pasujące do typowo ogrodowego otoczenia. Zwłaszcza tworzywa naturalne, na przykład kamień, terrakota, drewno mogą okazać się wyborem trafionym. Odmiennym rozwiązaniem jest wybór tego samego typu podłogi, jaki zastosowano w pokoju, do którego ogród przylega. Wówczas staje się on przedłużeniem pomieszczenia, tworząc z nim estetycznie spójną całość.

taras zabudowany szkłem

Najpopularniejszym materiałem jest oczywiście drewno. Parkiet tworzony z paneli drewnianych będzie świetne pasował do zielonego otoczenia oraz tworzył typowo domową, przytulną atmosferę. Warto sięgać po drewno oszlifowane, impregnowane, grube na kilka cm. Wśród polecanych gatunków wymienić można sosnę, świerk, dąb lub modrzew. Drewno charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz stabilnością. Będzie dobrze tłumić odgłosy wydawane przez przemieszczające się osoby.

Materiałem bardziej trwałym będzie kamień naturalny, na przykład granit, kwarcyt, bazalt lub nawet piaskowiec. Wykonane z nich płytki są estetyczne i doskonale uzupełniają przestrzeń ogrodu zimowego. Ich powierzchnie są mniej gładkie niż parkietu drewnianego, co jednak nie stanowi problemu w czasie korzystania z pomieszczenia. Chropowata powierzchnia doskonale stabilizuje ułożenie bosej stopy, nawet gdy podłoga jest mokra.

Zaletą płytek kamiennych jest też ich większa odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwiejsza pielęgnacja. Warto jednak podkreślić, że podłoże kamienne należy na bieżąco oczyszczać z wszelkich plam, które mogłyby doprowadzić do powstania trwałego osadu.

Tanie i solidne rozwiązania dla ogrodu zimowego

Osoby szukające tańszych rozwiązań mogą pomyśleć o wyborze posadzki z kamienia sztucznego, którego powierzchnia doskonale imituje materiał naturalny. Podłoga taka będzie równie wytrzymała i solidna, co w przypadku zastosowania zwykłego kamienia. Ponadto warto pomyśleć o tanich płytkach klinkierowych, często wykorzystywanych do tworzenia posadzek. Płytki klinkierowe mogą posiadać gładką i oszlifowaną lub chropowatą powierzchnię.

Efektownie wyglądać może również terakota. Wykonane z niej płytki mają chropowatą powierzchnię i przyjemną fakturę. Uroku dodają im nieregularnie przenikające się plamy barw. Zaletą płytek z terakoty jest ich łatwa dostępność oraz możliwość wyboru pomiędzy różnymi kształtami i wzorami.

Zobacz też inne