Jak przygotować ogród do zimy?

Pielęgnujesz rośliny, dbasz o nie, aby cieszyć się ich urokiem i chwilą, kiedy wszystko wokół kwitnie, a ogród rozbłyska feerią barw. Po tej chwili zachwytu przychodzą chłodniejsze dni, krótsze wieczory i konieczność przygotowania zielonego zakątka do zimy. Mróz i śnieg zwykle wydają się nieprzyjaznymi warunkami dla ogrodu, szczególnie dla roślin, które niekoniecznie tolerują nasz klimat. Niezależnie od tego czy Twoje rośliny wymagają dodatkowego wsparcia czy przykrycia na okres zimowy, cały ogród wymaga odpowiedniego przygotowania, aby móc rozkwitnąć pięknem w kolejnym roku. Jak cieszyć się wyjątkowym zielonym widokiem przez cały rok i jak przygotować ogród do zimy?

Jesienny porządek w ogrodzie

Przygotowania do zimy należy rozpocząć już jesienią. To czas na porządki w ogrodzie, przycięcie drzew i krzewów, a także usunięcie zalegających na grządkach liści. To także odpowiedni moment, aby pozbyć się chwastów i martwych roślin.

Dlaczego to tak istotne? Takie przygotowanie miejsca, w którym rosną rośliny pomoże w ograniczeniu ryzyka chorób grzybowych, a także pojawienia się szkodników.

Zadbaj o rośliny, które potrzebują dodatkowego wsparcia

Nie wszystkie rośliny znajdujące się w ogrodzie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z dużymi mrozami czy zalegającym przez dłuższy czas śniegiem. Brak odpowiedniego osłonięcia może sprawić, że zmarzną im korzenie lub ich kwitnienie w następnym sezonie czy możliwości rozrostu będą znacząco ograniczone. Zamiast rozwoju czy przygotowywania do puszczenia pięknych kwiatów roślina będzie musiała najpierw się zregenerować, a co za tym idzie większość energii poświęci na odbudowę, a nie dalszy rozwój. Sprawdź, które z Twoich roślin potrzebują okrycia i przygotuj je na nadchodzące mrozy. Idealnie sprawdza się do tego nie tylko agrowłóknina, ale także kora czy słoma. Warto także wiedzieć jak dbać o rośliny egzotyczne, które wymagają szczególnej opieki.

Podlewanie – konieczne także zimą

Zima to czas, gdy wiele osób zapomina o nawadnianiu ogrodu, ale to błąd. Woda jest niezwykle ważna zarówno latem, jak i zimą. W trakcie mroźnych dni rośliny mają ograniczony dostęp do wody, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie przed nadejściem zimy. Pamiętaj jednak, aby unikać podlewania w okresach, gdy temperatura spada poniżej zera. Nadmierna wilgoć może bowiem przekształcić się w niebezpieczny lód wokół korzeni roślin, co może im zaszkodzić.

Dlatego monitoruj temperatury i dostosuj nawadnianie do aktualnych warunków pogodowych. Pamiętaj, że zima wcale nie musi być szara i monotonna. Choć kojarzy się z gołymi drzewami i brakiem kwiatów, to wcale nie musi tak być. Wybierając rośliny o kolorowych liściach, kwiatach lub owocach, możesz dodać ogrodowi nieco życia i kolorów, także zimą.

Chcesz cieszyć się zielonym ogrodem przez cały rok? Jest na to sposób!

Świeżo upieczeni ogrodnicy wybierając się na swoje pierwsze zakupy często pytają obsługę o roślinę, która będzie zielona cały rok, długo i pięknie kwitła i będzie całoroczną ozdobą dla ogrodu. Niestety, nasz klimat nie jest do tego stworzony, jednak istnieje sposób by nieco go przechytrzyć. Rozwiązaniem są ogrody zimowe, które zapewniają odpowiednią temperaturę rośliną przez cały rok i pozwalają cieszyć się ich zielenią nawet wtedy, kiedy za oknem panuje zimowa aura.

Zobacz też inne