Ogród zimowy – oryginalna i funkcjonalna przestrzeń

Ogród zimowy to miejsce doskonałe do odpoczynku, pełne naturalnego światła i zieleni. Nie musi być jednak jedynie przestrzenią wypoczynkową. W zależności od indywidualnych potrzeb nowoczesny ogród zimowy pełni różnorodne funkcje. W domach stać się może dodatkowym pokojem dziennym, gabinetem, siłownią czy miejscem zabaw dla dzieci. Ogrody zimowe wykorzystywane są również jako miejsce pracy, spotkań czy rekreacji w budynkach biurowych. Tym samym otrzymuje się przestrzeń atrakcyjną dla pracowników i klientów.

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach?

W celu osiągnięcia najbardziej komfortowych warunków, ogród musi być prawidłowo zainstalowany, a przestrzeń w nim odpowiednio zaaranżowana. Jednym z częściej pojawiających się pytań jest to, czy ogród zimowy musi mieć szklany dach. Z samej definicji wynika, że ogród zimowy jest pomieszczeniem oszklonym, to znaczy zbudowanym z szklanych ścian i szklanego dachu. Szklany ogród zimowy niesie za sobą szereg korzyści i jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Zalety ogrodów zimowych z pełnym dachem w szklanym wykończeniu

Ogrody zimowe z pełnym dachem wykonanym ze szkła wyróżniają się szczególnie wysoką estetyką. Stanowią oryginalny element ozdoby domu. Dodatkowo, zapewniają najlepsze ze wszystkich możliwych oświetlenie. Naturalne światło wpadające do pomieszczenia nie tylko pozytywnie wpływa na klimat panujący we wnętrzu, lecz również zapewnia optymalne warunki wzrostu roślin. Szklany dach dobrze przepuszcza promienie słoneczne oraz znakomicie przewodzi ciepło. To w efekcie zapewnia naturalne ogrzewanie i redukuje koszty związane z tą kwestią. Ponadto, ogrody zimowe z pełnym dachem w szklanym wykończeniu charakteryzują się dużą odpornością i wytrzymałością. Nie grozi mu pękanie pod wpływem oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg czy mróz.

Alternatywy dla szklanego dachu

Rozwiązaniem alternatywnym dla ogrodów zimowych z pełnym dachem w szklanym wykończeniu jest dach wykonany z poliwęglanu. To tworzywo sztuczne, które posiada właściwości zbliżone do szkła – dobrze przepuszcza światło i ciepło, dodatkowo może przybierać dowolny kształt. W chłodniejsze pory roku jednak najwięcej ciepła może jednak “uciekać” właśnie przez dach. Ciekawą, aczkolwiek rzadko stosowaną opcją jest także montaż dachu zielonego, tak zwanego odwróconego. To zapewnia dodatkową dekorację, jednak nie przepuszcza do wnętrza takiej ilości światła, jaką gwarantuje dach szklany.

Zobacz też inne