rośliny doniczkowe

Rośliny proste w uprawie – jakie wybrać?

Chcesz rozpocząć przygodę z ogrodnictwem? Kluczem do sukcesu, szczególnie dla początkujących, jest wybór roślin, które są proste w uprawie. Te łatwe w pielęgnacji gatunki zapewniają sporo satysfakcji i stwarzają doskonałe warunki do zdobywania wiedzy i doświadczenia niezbędnych do tego, aby w przyszłości wybierać coraz bardziej wymagające rośliny.

Rośliny łatwe w uprawie często charakteryzują się większą odpornością na zmienne warunki pogodowe, mniejszą podatnością na choroby i szkodniki, a także mniejszymi wymaganiami co do pielęgnacji. Dzięki temu, nawet bez dużego doświadczenia, możesz cieszyć się bujnym ogrodem lub zielonym zakątkiem w domu.

Idealne rośliny dla początkujących ogrodników

Rośliny łatwe w uprawie to gatunki:

 • odporne na zmienne warunki pogodowe i błędy w nawadnianiu,
 • posiadające niewielkie wymagania glebowe,
 • odporne na szkodniki i choroby.

Gatunki te obejmują zarówno rośliny doniczkowe, jak i rośliny rabatowe. Niezależnie od tego, czy wybierasz rośliny do ogrodu zimowego, czy nasadzenia do tradycyjnego ogrodu – bez trudu znajdziesz odmiany, których uprawa przyniesie Ci wiele satysfakcji.

rośliny doniczkowe

Ogród zimowy

W ogrodach zimowych bardzo dobrze sprawdzają się również rośliny egzotyczne. Wbrew obiegowej opinii uprawa roślin egzotycznych nie musi być trudna. Sukulenty i kaktusy są idealne dla zapracowanych ogrodników lub tych, którzy często zapominają o podlewaniu.

Tradycyjny ogród i ogród skalny

Znana z charakterystycznego zapachu lawendajest nie tylko piękna, ale również odporna na suszę i choroby. Idealnie sprawdza się w przypadku ogrodów skalnych oraz jako roślina rabatowa lub na balkonie.

Dla tych, którzy chcą spróbować uprawy warzyw pomidory koktajlowe i papryka będą doskonałym wyborem. Warzywa te są stosunkowo łatwe w uprawie i przynoszą satysfakcjonujące plony. Ciekawą propozycją dla początkujących ogrodników są również:

 • sałata – jest szybka w uprawie i nie wymaga dużo miejsca, co czyni ją idealną dla małych ogrodów, a nawet upraw doniczkowych; można ją siać bezpośrednio do gruntu lub w pojemnikach, a jej różne odmiany oferują różnorodność smaków i tekstur;
 • rzodkiewka – rzodkiewka jest jednym z najszybciej rosnących warzyw o naprawdę niewielkich wymaganiach co do stanowiska uprawy, może być uprawiana w gruncie lub w pojemnikach;
 • szczypiorek – jest odporny na różne warunki i łatwy w uprawie; może być hodowany w ogrodzie lub w doniczkach na zewnątrz i wewnątrz domu;
 • zioła, takie jak bazylia, mięta czy oregano – zioła możesz uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i doniczce.

Najbardziej odporne kwiaty ogrodowe

Częstym wyborem ogrodników są kwiaty. Na początek warto sięgnąć po gatunki, które „rosną same”. Zalicza się do nich wspomnianą wcześniej lawendę, jak również:

 • nagietki, które są na większość szkodników i chorób,
 • aksamitki, które dobrze radzą sobie w różnych warunkach glebowych i klimatycznych,
 • stokrotki, które dobrze radzą sobie zarówno w pełnym słońcu i półcieniu,
 • krwawnik, który jest odporny na suszę i preferuje słoneczne stanowiska.

Zobacz też inne