rośliny

Rośliny do ogrodu zimowego – jakie wybrać?

Ogród zimowy to przede wszystkim miejsce hodowli roślin. Panujące w pomieszczeniu warunki sprzyjają hodowli roślin egzotycznych i ciepłolubnych. Jednak ich wybór nie powinien być przypadkowy. Jak wybrać rośliny do ogrodu zimowego?

Wybór roślin do naszej oranżerii powinien być podyktowany przede wszystkim jej usytuowaniem i zorientowaniem względem kierunków świata. Orientacja względem kierunków świata decyduje o tym, ile słońca (światła i ciepła) rośliny otrzymują w ciągu dnia. Ogród zimowy wychodzący na południe to miejsce, które najbardziej sprzyja uprawie roślin egzotycznych i ciepłolubnych. Nie oznacza to jednak, że posiadając ogród zimowy o wystawie wschodniej lub zachodniej musimy zrezygnować z uprawy. Warto jednak wiedzieć, które rośliny będą się czuły przy takiej wystawie najlepiej.

Rośliny do ogrodu z wystawą południową

Jak już wspomnieliśmy wystawa południowa zapewnia optymalne warunki do uprawy roślin tropikalnych i ciepłolubnych. Dlaczego? Wszystko za sprawą odpowiedniego nasłonecznienia ogrodu, które wpływa na temperaturę wewnątrz. W takim ogrodzie możemy uprawiać wymagające gatunki, takie jak fikus beniamin, fikus pnący, kalatea, kroton, oleander czy kaladium.  

rośliny

Rośliny do ogrodu o wystawie wschodniej lub zachodniej

Umieszczenie domu na działce czy też jego układ nie zawsze sprzyjają budowie ogrodu zimowego od strony południowej. Oranżerie przy domach jednorodzinnych bardzo często posiadają więc wystawę wschodnią lub zachodnią. Oznacza to, że pomieszczenie ogrzewane jest promieniami słonecznymi jedynie we wczesnych godzinach porannych i późno popołudniowych. W konsekwencji w oranżerii takiej jest odpowiednio chłodniej niż w ogrodzie o wystawie południowej. W takich warunkach bardzo dobrze sprawdzają się mniej wymagające rośliny, różne odmiany filodendronów, zamiokulkas, paprocie, skrzydłokwiat, bluszcz, difenbachia czy maranta.

Rośliny do ogrodu zimowego o wystawie północnej

Wystawa północna w przypadku ogrodów zimowych jest raczej rzadko spotykana. Nie docierają tutaj bezpośrednio promienie słoneczne, dlatego zarówno w lecie, jak i zimą w oranżerii jest chłodno. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w takich warunkach uprawiać rośliny. Nie będą to oczywiście rośliny tropikalne, ale gatunki, które zimą przechodzą w czas spoczynku i dla których temperatury w granicach między 100C a 150C będą optymalne. To m.in.:aglaonem, asparagus, kamelia japońska, jaśmin lekarski, oleander pospolity, fatsjobluszcz lizjański czy cytrusy.

Warto pamiętać, że niższe temperatury i ograniczony dostęp do światła słonecznego może występować także w przypadku ogrodów zimowych o wystawie innej niż północna. Powodem takiego stanu rzeczy może być chociażby zacienienie spowodowane przez rosnące w ogrodzie lub u sąsiada drzewa. Wówczas również warto decydować się na uprawę roślin rekomendowanych dla ogrodów o wystawie północnej.

Zobacz też inne