Pogoda zamknięta w szkle, czyli całoroczne ogrody zimowe

Ogród zimowy to miejsce doskonałe do wypoczynku niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Z uwagi na konstrukcję i właściwości pełnić może funkcję użytkowego pomieszczenia o różnorodnym przeznaczeniu. W zależności od indywidualnych upodobań przydomowy ogród zimowy stać się może nie tylko przestrzenią do odpoczynku, lecz również oryginalnym pokojem dziennym, jadalnią czy gabinetem. Osoby, które planują budowę ogrodu zimowego, muszą zmierzyć się z wyborem dotyczącym rodzaju instalacji. Główne kryterium, jakim należy się kierować podczas podejmowania decyzji jest wysokość pożądanej temperatury, bowiem wyróżnia się dwa podstawowe typy ogrodów zimowych: sezonowe (zimne) oraz całoroczne (ciepłe). Dziś przyjrzymy się z bliska całorocznym ogrodom zimowym. Poniżej kilka słów o samej konstrukcji, technologii budowy oraz korzyściach płynących z posiadania całorocznej szklanej pogody.

Konstrukcja i technologia budowy całorocznego ogrodu zimowego

Aby całoroczny ogród zimowy spełniał swoją funkcję, a użytkowanie go zapewniało jak najbardziej komfortowe warunki, musi być on prawidłowo zaprojektowany i zainstalowany. Elementem koniecznym w przypadku całorocznych ogrodów są fundamenty. Całość wymaga mocnego, betonowego, zaizolowanego termicznie podłoża oraz połączenia ze ścianą. Niewłaściwe przygotowana podstawa może doprowadzić do rozszczelnienia się całej instalacji i pękania szyb.

Sama konstrukcja może być wykonana z ciepłych, wyposażonych we wkładki termiczne profili aluminiowych, PCV lub drewna klejonego warstwowo. Obudowa całorocznego ogrodu zimowego to szyby zespolone, wypełnione gazem (najczęściej argonem), wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi i niskim współczynnikiem przenikania ciepła. To w efekcie zapewnia szczelność, odporność na przenikanie opadów i wiatru oraz sprawia, że temperatura wewnątrz jest podobna do tej, panującej w sąsiadujących pomieszczeniach.

Zalety całorocznego ogrodu zimowego

Całoroczne ogrody zimowe powiększają przestrzeń użytkową domu i wyróżniają się wysoką estetyką – przykuwają wzrok swoim oryginalnym wyglądem, a przy okazji zapewniają mnóstwo atrakcji domownikom i gościom. To miejsce ciche i odprężające, pełne naturalnego światła i ciepła. Całoroczny ogród pozwala cieszyć się namiastką lata, nawet w trakcie najchłodniejszych dni. Jednocześnie poprawia mikroklimat w całym domu oraz przyczynia się do ustabilizowania wilgotności i natlenienia powietrza.

Zobacz też inne