Kompozycje kwiatowe na taras – pomysły i porady

Coraz więcej osób tworzy na przydomowym tarasie całoroczną przestrzeń, ozdobioną pięknymi roślinami. Stworzenie tzw. zimowego ogrodu lub oranżerii na tarasie pozwala cieszyć się pięknem przyrody przez 12 miesięcy w roku.  Warto więc domowy taras ozdobić ciekawymi kompozycjami kwiatowymi, które pomogą stworzyć miłą atmosferę, idealną do relaksu na świeżym powietrzu.

Kompozycje kwiatowe na taras – jakie wybrać?

Decydując się na kwiaty na przydomowy taras, warto zastanowić się, jaki typ roślin najlepiej będzie czuł się w danym miejscu. Jeżeli obszar tarasu jest silnie nasłoneczniony, najlepiej wybrać kwiaty, które dobrze się rozwijają przy dużej ekspozycji na promienie słoneczne. Na tarasy dobrze nasłonecznione najlepiej sprawdzą się: kalamondyna (cytrus), oliwka europejska, wrzos pospolity czy daktylowiec kanaryjski.

Najlepsze warunki do uprawy roślin zapewniają tarasy o umiarkowanym nasłonecznieniu. W takim przypadku wybór kwiatów na taras jest duży, można postawić między innymi na: pelargonie, begonie, jaśmin oraz wiele innych kolorowych kwiatów. Jeżeli taras jest ukierunkowany na stronę północną, zapewne jego teren będzie zacieniony. W takich warunkach najlepiej rozwijają się: bukszpan drobnolistny lub begonia.

Rodzaje kompozycji kwiatowych na taras

Wybierając roślinną aranżację tarasu, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj roślin, ale też sposób, w jaki będą przygotowane. Po uwzględnieniu warunków rozwojowych danych roślin możesz zdecydować się na poniższe kompozycje:

  • Kwietne ogrody w doniczkach: Zestaw kilka doniczek w różnych rozmiarach i wypełnij je różnymi kolorowymi kwiatami. Możesz wybrać kwiaty o podobnych odcieniach, aby stworzyć harmonijną kompozycję lub zdecydować się na mieszankę kolorów dla stworzenia kontrastu.

  • Wertykalne ogrody: Są to tzw. zielone ściany, które świetnie nadają się jako wyposażenie domowej oranżerii. Ogrody wertykalne mogą składać się z różnych roślin.  Można zastosować np. specjalne pionowe ogrody z kieszeniami, w których umieszczane są rośliny. Pionowe ściany z kwiatami to atrakcyjne dekoracja, która nie zajmuje zbędnej przestrzeni na tarasie lub w ogrodzie zimowym.

  • Kwitnące wiszące kosze: Wystarczy wybrać duże wiszące kosze i wypełnić je różnymi kwiatami o zwisających pędach, takimi jak pelargonie, petunie lub surfinie. Następnie można powiesić je na poręczach lub sufitach tarasu, aby dodać koloru i ruchu.

  • Miniaturowe ogrody w doniczkach: Możesz stworzyć małe ogrody w doniczkach, używając różnych roślin, takich jak trawy ozdobne, sukulenty, wrzosy i małe kwiaty. Dobierz doniczki o różnych kształtach i wysokościach, aby stworzyć interesujące kompozycje.

  • Kwitnące pnącza: Tutaj sprawdzą się pnącza, takie jak bluszcz, winorośle lub powojniki, w dużych pojemnikach lub donicach. Ważne jest dobranie odpowiednich podpór lub drutu, aby rośliny mogły się wspinać. Efekt będzie piękny, zwłaszcza gdy pnącza zakwitną.

  • Kwiatowe aranżacje w paletach: Zdobądź drewniane palety i zamień je w rustykalne skrzynki na kwiaty. Wypełnij przestrzenie między deskami ziemią i zasadź w niej rośliny. Możesz użyć kwiatów sezonowych lub ziół, aby stworzyć funkcjonalne i dekoracyjne aranżacje.

Zobacz też inne