ogrzewanie podłogowe - schemat

Jakie ogrzewanie wybrać do ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe mają najczęściej postać przeszklonej przybudówki, przylegającej do jednej ze ścian domu. Mogą być osłoniętym tarasem, wewnątrz którego panują komfortowe warunki. Ogród zimowy jest doskonałym miejscem do wypoczynku oraz regeneracji w okresie zimowym. Wśród jego licznych zalet znajduje się poprawa termoizolacji całego budynku. Jedną z najważniejszych spraw w czasie organizowania ogrodu zimowego jest wybór systemu ogrzewania. Poniżej przyglądamy się temu tematowi z bliska oraz podpowiadamy jaki system warto zainstalować w ogrodzie zimowym, by pomieszczenie to było maksymalnie komfortowe.

Tradycyjne ogrzewanie w ogrodach zimowych

Zwykłe grzejniki mogą nie sprawdzić się w przypadku ogrodów zimowych. Będą mało skuteczne w nagrzewaniu pomieszczenia, a ich działanie bardzo kosztowne. Wynika to z faktu, że działają w oparciu o zjawisko konwekcji. Doprowadzają do cyrkulacji ciepłego powietrza, które w pobliżu przeszkleń będzie się intensywnie schładzać. Ponadto problematyczne może okazać się doprowadzenie całej instalacji do ogrodu zimowego, którego ściany są wykonane z tafli szkła.

ogrzewanie podłogowe - schemat

Dostępne metody do ogrzewania ogrodów zimowych

Istnieje kilka skutecznych sposobów na ogrzewanie przeszklonych ogrodów zimowych. Pierwszym jest wykorzystanie promienników ciepła. Są to efektywne i wydajne sposoby na ogrzewanie pomieszczeń, w których zwykła instalacja grzewcza nie może zostać poprowadzona. Po uruchomieniu, promienniki natychmiast zaczynają generować ciepło, które absorbują znajdujące się w pobliżu obiekty i osoby. Dzięki temu urządzenie działa niemal natychmiast, a generowane ciepło jest wyraźnie odczuwalne.

Grzejniki kanałowe to zaawansowane systemy złożone z wymiennika kanałowego, specjalnej wanny oraz podestu. Wanna zostaje wbudowana w strukturę podłogi, a w jej wnętrzu umieszcza się grzejnik. Po zakryciu wanny podestem, cała instalacja jest niewidoczna. Do wyboru tego rozwiązanie konieczne jest posiadanie stosunkowo grubego stropu, szerokiego na przynajmniej 10 cm.

Ogrzewanie podłogowe w ogrodzie zimowym

Za najbardziej skuteczne rozwiązanie w przypadku ogrodów zimowych uważa się system ogrzewania podłogowego. Jego działanie nie opiera się na zjawisku konwekcji, ale promieniowania. Generowane ciepło rozchodzi się w sposób równomierny, ponad powierzchnią całej podłogi. Nie ucieka ono ku górnym partiom pomieszczenia, lecz jest aktywnie generowane przez podłoże. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że warstwy konstrukcyjne podłóg akumulują energię cieplną na długi czas, a proces ich stygnięcia przebiega bardzo powoli.

Choć ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające w ogrodach zimowych o dużej powierzchni, to jednak jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań polecanych do pomieszczeń średnich i małych. Pozwala utrzymywać stałą dodatnią temperaturę, a tym samym zapewnia komfortowe warunki wewnątrz pomieszczenia, sprzyjające hodowli roślin. Dodatkową korzyścią wyboru ogrzewania podłogowego jest jego niewidoczność. Pozwala to zachować estetykę pomieszczenia na najwyższym poziomie, nie szpecąc aranżacji ani nie zajmując wolnego miejsca.

Zobacz też inne