budowa fundamentu

Jaki fundament pod ogród zimowy?

Ogrody zimowe stają się z każdym rokiem coraz modniejsze, a na ich wykonanie decydują się kolejni inwestorzy. Stworzenie własnej oranżerii nie jest ani szczególnie wymagające, ani czasochłonne. Wiąże się jednak z wykonaniem kilku istotnych prac, wśród których znajduje się postawienie fundamentów. Będą miały olbrzymi wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji oraz bezpieczeństwo w czasie korzystania z ogrodu na co dzień. Jaki typ fundamentów warto wybrać? Odpowiedzi udzielamy poniżej, wskazując na najczęściej wybierane i najlepsze rozwiązania.

Fundamenty pod ogród zimowy i ich najważniejsze cechy

Zastosowane pod ogrodami zimowymi fundamenty powinny przede wszystkim zagwarantować wytrzymałość całej konstrukcji i sprawne przenoszenie wszystkich ciężarów, wynikających zarówno z obciążenia ścian i sufitu, jak i oddziaływania wiatru i śniegu. Fundament powinien przeciwdziałać powstawaniu odkształceń lub pękaniu. Ważna jest także izolacja przeciwwodna, gwarantująca szczelność dolnych części ogrodu. Oczywiście izolacja termiczna również się liczy. W ten sposób fundamenty będą przeciwdziałać przemarzaniu i pękaniu, pod wpływem skraplającej się w dolnych partiach ogrodu wody.

budowa fundamentu

W ogrodach zimowych fundamenty wykonuje się na dwa główne sposoby, w formie ciągłej (czyli liniowej) oraz w formie stop fundamentowych. Wybór konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od jakości i ukształtowania gruntu, a także od typu konstrukcji ogrodu zimowego. Istotne jest także określenie, w których miejscach przenoszone będą największe obciążenia. Fundamenty ciągłe wykonuje się wzdłuż obrysu konstrukcji ogrodu. Stopy fundamentowe stawia się natomiast w miejscach, w których znajdą się mocowania słupów.

Wykonanie fundamentów w ogrodzie zimowym

Prace nad fundamentami w ogrodach zimowych powinny być przeprowadzone przez specjalistów lub osoby doświadczone, zgodnie z zasadami konstrukcji budowlanych. Istotne jest stworzenie izolacji pionowej, do której można wykorzystać specjalne odmiany polistyrenu, folii EPDM, styropianu. Materiały te będą także zapobiegać powstającemu zawilgoceniu i jego przenikaniu w głąb konstrukcji. Część nadziemną należy zabezpieczyć dodatkową warstwą izolacyjną.

Ważnym zagadnieniem w czasie projektowania i wykonywania fundamentów jest kwestia ogrzewania podłogowego. Jeśli zostało ono uwzględnione w projekcie, wówczas uzbrojona w nią warstwa podłogowa powinna tworzyć osobny element w konstrukcji tarasu. Nie należy stawiać na niej profili konstrukcyjnych, ani innych elementów przenoszących obciążenia.

Warto pamiętać, że fundament to podstawa i główny element, względem którego konstrukcja ogrodu zimowego będzie przytwierdzona. Nawet jeśli ogród zimowy będzie przylegał do ściany istniejącego już budynku, będzie ona tylko dodatkowym wsparciem dla niego. Wszelkie zmiany zachodzące w strukturze fundamentów będą znajdować odzwierciedlenie w stanie ścian, profili i przeszkleń.

Dlatego najlepszym wyborem jest sięgnięcie po pomoc fachowców, którzy pomogą oszacować stan i stopień konsolidacji gruntu, przygotują go pod wykonanie fundamentów oraz pomogą w bezpiecznej realizacji inwestycji od początku do końca.

Zobacz też inne