balkon ze szklaną zabudową

Jak zrobić ogród zimowy na balkonie?

Ogrody zimowe są świetnym pomysłem na rozbudowanie konstrukcji domu. Mogą także stanowić osobne pomieszczenie, ulokowane poza jego obrębem. Często ogrody zimowe urządzane są na tarasach i werandach, które w tym celu obudowuje się przeszklonymi ścianami i dachem. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie ogrodu zimowego na swoim balkonie. Szczególnie, jeśli dysponują balkonem o dużej powierzchni, na którym pragną urządzić swoją prywatną hodowlę roślin. Choć ogrody zimowe powstawały do tej pory przede wszystkim przy domach, to obecnie coraz częściej pojawiają się także w blokach.

Jak przerobić balkon na ogród zimowy?

Wykonanie ogrodu zimowego na balkonie może przebiegać w różny sposób, co zależy przede wszystkim od samej konstrukcji balkonu. Najłatwiej jest zaaranżować go na balkonach zabudowanych z trzech stron. Wówczas konieczne jest wstawienie tylko jednej płaszczyzny przeszklonej. Tak przerobiony balkon może stać się niewielkich rozmiarów pomieszczeniem dziennym, miejscem do relaksu, spędzania czasu wolnego.

balkon ze szklaną zabudową

Balkony o konstrukcji otwartej – czyli wspornikowe, podparte lub podwieszane – muszą zostać zabudowane z wszystkich trzech stron. Wiąże się to z potencjalnymi problemami, wśród których najważniejszym jest kwestia prywatności. Przeszklenia pozwalają bowiem na obserwowanie nas przez sąsiadów, znajdujących się na sąsiadujących balkonach. W takiej sytuacji warto pomyśleć nad zastosowaniem specjalnych rozwiązań, które zwiększą stopień prywatności i pozwolą nam cieszyć się ogrodem zimowym bez przeszkód.

Jak zaaranżować okna w ogrodzie balkonowym?

Jakie okna do ogrodu zimowego? W przypadku balkonów otwartych warto pomyśleć nad zaaranżowaniem okien przy użyciu systemów osłonowych. Pozwolą odgrodzić się zarówno od wścibskich spojrzeń sąsiadów jak i od nadmiernej ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Do wyboru są różne rozwiązania, zarówno klasyczne jak i nowoczesne. Rolety konwencjonalne, rolety plisowane, rolety typu dzień noc, rolety rzymskie, żaluzje poziome, a także tkaniny osłonowe. Za ich pomocą można stworzyć przytulne wnętrze, w którym spędzimy czas w sposób przyjemny i komfortowy.

Podłoga w ogrodach balkonowych

Wykonanie podłogi to kolejna ważna sprawa. Choć ogrody zimowe na balkonach nie wymagają stosowania specjalnego typu podłoża, to jednak może ono zwiększyć ich walory estetyczne. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są płytki podłogowe, które ułatwiają czyszczenie ogrodu oraz zwiększają jego trwałość. Są lepszym wyborem niż panele drewniane, których konserwacja jest problematyczna, a powierzchnia mniej odporna na zarysowanie. Więcej o wyborze podłogi do ogrodu zimowego pisaliśmy w osobnym artykule.

Ogrzewanie w ogrodzie balkonowym

Wykonanie ogrzewania podłogowego – które jest najlepszym wyborem w ogrodach zimowych – może być problematyczne w przypadku balkonów. Lepszym wyborem będzie montaż standardowego grzejnika ściennego lub elektrycznego systemu ogrzewania. Wartym uwagi rozwiązaniem mogą być też promienniki ciepła, szybko i sprawnie nagrzewające wszystkie obiekty i osoby znajdujące się w ogrodzie. W przypadku niewielkich rozmiarów ogrodów balkonowych, mogą stać się nawet podstawowym źródłem ogrzewania.
Przeczytaj więcej na temat wyboru ogrzewania do ogrodu zimowego.

Zobacz też inne