Jak urządzić ogród zimowy?

Coraz więcej osób decyduje się przeobrazić swoją przydomową przestrzeń czy standardowy taras w przeszklony ogród zimowy. To doskonały sposób na to, by cieszyć się ogrodem przez cały rok, także w okresie jesienno-zimowym. Co jest potrzebne do urządzenia takiego wnętrza? Podpowiadamy.

Rodzaje ogrodów zimowych i ich przeznaczenie

Nowoczesny ogród zimowy może pełnić rozmaite funkcje. Sposób zaaranżowania danej przestrzeni zależny jest właśnie od jej przeznaczenia. Podstawowym kryterium podziału ogrodów jest ogrzewanie. Wyróżnia się ogrody zimne (sezonowe) i ciepłe (całoroczne).

Zimne ogrody zimowe służą głównie do uprawiania różnego rodzaju roślin. Przeszklone wnętrze ogrodu nie posiada zamontowanej instalacji grzewczej, bowiem nagrzewa się wyłącznie dzięki promieniom słonecznym. Znacznie więcej możliwości daje ciepły ogród zimowy, bowiem wykorzystuje się tutaj dodatkowe ogrzewanie. W rezultacie, staje się on nie tylko miejscem do uprawiania zieleni, ale też całorocznym pomieszczeniem, które najczęściej pełni funkcję dodatkowego pokoju lub strefy rekreacyjno-wypoczynkowej.

Jeśli dany ogród zimowy przeznaczony jest do wykorzystania jako funkcjonalny i komfortowy całoroczny salon, warto zadbać o wyposażenie – wygodne meble i odpowiednie rośliny,  a także ogólną aranżację.

Meble i rośliny do ogrodu zimowego

Ogród zimowy w wielu przypadkach staje się przedłużeniem przestrzeni dziennej domu lub dodatkowym pokojem przeznaczonym do wypoczynku i spędzania czasu z najbliższymi. Nie może więc w nim zabraknąć wygodnych mebli, takich jak kanapy, fotele i stoliki. W zależności od rodzaju aranżacji ogrodu zimowego wybrać można typowe meble salonowe lub uniwersalne akcesoria ogrodowe, w tym m.in. meble tarasowe.

Kiedy przeszklony taras oprócz strefy rekreacyjno-relaksacyjnej, pełni dodatkowo funkcję jadalni, warto wyposażyć się nie tylko w małą ławę czy stolik kawowy, lecz również w pełnowymiarowy stół i odpowiednią ilość krzeseł. Nie można zapomnieć o dodatkach, takich jak np. miękkie poduchy, dekoracjach oraz roślinach. Wybierając odpowiednie kwiaty, drzewka czy nawet krzewy, trzeba pamiętać o warunkach, jakie panują w ogrodzie. Wśród tych najważniejszych kryteriów wymienić można temperaturę i ilość światła słonecznego w ciągu dnia.

Jeśli nie wiesz jak urządzić swój ogród zimowy i szukasz inspiracji – zajrzyj do naszej galerii, gdzie znajdziesz dotychczas zrealizowane przez nas projekty. Szeroki przekrój stylów i wykończeń z pewnością pomoże Ci w zaaranżowaniu efektownego i funkcjonalnego ogrodu zimowego.

Zobacz też inne