Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom?

Ogród to nie tylko zielony zakątek, w którym odpoczywamy po trudnym dniu. To także miejsce, w którym nasze dzieci mogą odkrywać tajemnice natury, rozwijać wyobraźnię i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu. Jak sprawić, aby przydomowy ogródek stał się taką przestrzenią i zachęcał dzieci do aktywności?

Odkrywanie tajemnic natury

Dzieci uwielbiają odkrywać świat, a ogród lub oranżeria ogrodowa może być dla nich prawdziwym laboratorium przyrody. Jednym z kluczowych elementów, który powinien znaleźć się w ogrodzie przyjaznym dzieciom, są miejsca do obserwacji przyrody. Tak naprawdę wystarczy zwykły karmnik dla ptaków powieszony na drzewie czy postawiony w ustronnym miejscu czy wspólne zbudowanie domku dla jeży podczas jesiennego popołudnia. W okresie letnim można także pomyśleć o specjalnym hotelu dla owadów, w którym mogą odpocząć składając wizytę w Twoim ogrodzie. Poza tym, że będzie to miejsce, które dzieci będą chętnie obserwować i zaglądać do niego, to także możliwość stworzenia czegoś wspólnie i spędzenia kreatywnego czasu razem.

Dzieci uczą się poprzez obserwację i wystarczy niewiele, aby sprawić im przyjemność. Jeśli masz ogródek warzywny możesz pozwolić dziecku na zasianie swojej własnej grządki i oddać mu pielęgnację jej. Poza tym, że będzie mogło obserwować jak zmienia się roślina i jakie poszczególne etapy temu towarzyszą, to będzie to dla niego także lekcja cierpliwości, sumienności i odpowiedzialności.

Jak stworzyć ogród przyjazny dzieciom

Bezpieczna przestrzeń do zabawy

Aby ogród stał się rajem dla dzieci, musi być przede wszystkim bezpieczny. Chodzi nie tylko o ogrodzenie, które zabezpieczy dzieci przed wbiegnięciem na ulicę, ale także o to, co znajduje się w samym ogrodzie. Narzędzia ogrodnicze powinny znajdować się w bezpiecznym miejscu, schowane i zamknięte tak, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Niebezpieczne są także rośliny, które na pozór nie robią nic złego, ale w małych rączkach mogą wyrządzić tragedię. Niektóre z nich są trujące i po spożyciu czy nawet dotknięciu soków wypływających z nich mogą spowodować alergię czy też inne dolegliwości zdrowotne. Jeśli w Twoim ogrodzie bawią się małe dzieci zadbaj o to, aby posadzić tam rośliny, które nie będą dla nich stanowiły zagrożenia.

Kącik kreatywności

Dzieci uwielbiają być kreatywne, więc warto stworzyć w ogrodzie miejsce, gdzie będą mogły rozwijać swoje talenty artystyczne. To także wygodne dla rodziców, którzy nie przepadają za brudnymi ścianami w domu – w ogrodzie dzieci mogą bawić się swobodnie bez obaw. Może być to specjalny stół do malowania, piaskownica, czy nawet ściana, na której można rysować kredą. Wystarczy nawet kawałek przezroczystej folii owiniętej na płocie, na której będą mogli malować farbami, aby zająć dzieci na naprawdę długo. Kreatywność to nie tylko rozwijająca zabawa, ale także doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni i umiejętności manualnych.

Ogród zimowy – radość przez cały rok

Marzy ci się ogród, który będzie dostępny dla dzieci przez cały rok? Ogród zimowy to rozwiązanie, które dostarcza nie tylko wielu atrakcji, ale także pozwala cieszyć się naturą nawet w chłodniejsze dni. Dzięki odpowiedniemu zadaszeniu i ogrzewaniu, taki ogród może stać się prawdziwym miejscem do zabawy i odpoczynku niezależnie od pogody. W ogrodzie zimowym możecie stworzyć niewielki mini-domek z zabawkami. Dodajcie kilka wygodnych poduszek i kocyków, a stanie się to ulubionym miejscem do czytania czy oglądania gwiazd wieczorami. W sposób prosty i przyjemny można także stworzyć przestrzeń do relaksu.

Zobacz też inne