ogrzewanie podłogowe

Jak ogrzać ogród zimowy?

Inwestorzy planujący budowę ogrodu zimowego często obawiają się, że ich piękna zielona oaza stanie się przysłowiową skarbonką bez dna. Chodzi tu oczywiście o kwestie związane z zapewnieniem odpowiedniego komfortu cieplnego w ogrodzie w sezonie zimowym. Jak skutecznie ogrzać ogród zimowy i nie zbankrutować?

Ogrzewanie ogrodu zimowego różni się od standardowego ogrzewania innych pomieszczeń domowych, dlatego tez może stanowić pewne wyzwanie. Nie oznacza to jednak, iż efektywne i ekonomiczne ogrzewanie ogrodu jest niemożliwe.

Ogrzewanie ogrodu zimowego kontra tradycyjne systemy grzewcze

Odpowiedzią na pytanie o to,  jakie ogrzewanie wybrać do ogrodu zimowego z pewnością nie będą tradycyjne systemy grzewcze. Dlaczego? Tradycyjne grzejniki działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że ogrzewają powietrze, które następnie krąży po pomieszczeniu. W przypadku ogrodu zimowego, w którym dominującym elementem są duże powierzchnie szklane, ciepłe powietrze szybko ucieka na zewnątrz, co sprawia, że utrzymanie stałej, komfortowej temperatury jest trudne i nieefektywne energetycznie. Ponadto, montaż tradycyjnych grzejników w ogrodzie zimowym może być problematyczny ze względu na konstrukcję przestrzeni.

Kolejnym wyzwaniem jest nierównomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu. W ogrodach zimowych może to oznaczać, że niektóre obszary będą zbyt gorące, podczas gdy inne pozostaną zimne, co wpływa na komfort użytkowania i ma niekorzystny wpływ na uprawiane w pomieszczeniu rośliny.

Jak wybrać najlepsze ogrzewanie dla Twojego ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe bywają bardzo wymagające w kwestii zapewnienia komfortu cieplnego. Dlatego też wybór ogrzewania nie powinien być przypadkowy. Specjaliści rekomendują do ogrodów zimowych:

  • promienniki ciepła,
  • ogrzewanie kanałowe,
  • ogrzewanie podłogowe.

W większości przypadków najbardziej korzystnym wyborem okazuje się podłogówka. Decyduje o tym:

  • równomierne rozprowadzanie ciepła,
  • wysoka efektywność energetyczna,
  • komfort użytkowania,
  • estetyka i oszczędność miejsca,
  • bezpieczeństwo użytkowania.


Ale czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się także w Twoim ogrodzie zimowym? Wybór odpowiedniego systemu grzejnego jest kluczowy dla zapewnienia komfortu, efektywności energetycznej i estetyki.

ogrzewanie podłogowe

Powierzchnia i konstrukcja ogrodu zimowego

Przed wyborem ogrzewania warto podać ocenie rozmiar i konstrukcję przestrzeni. Sposób, w jaki ogród jest zbudowany i izolowany, wpłynie na wybór najbardziej efektywnego systemu. Na etapie projektowania ogrodu będzie odwrotnie. To decyzja o ogrzewaniu przestrzeni wpłynie na zastosowane technologie i wybór izolacji. Planując budowę ogrodu całorocznego należy zdecydować się na tzw. ogród ciepły. Jego konstrukcja bazuje na izolowanych profilach z przekładką termiczną, które nie ulegają przemarzaniu.

Koszty instalacji i eksploatacji

Koszty początkowe instalacji różnych systemów ogrzewania mogą się znacznie różnić. Ważne jest, aby rozważyć nie tylko koszt instalacji, ale także długoterminowe koszty eksploatacji. Systemy, które są droższe w instalacji, mogą okazać się bardziej oszczędne w dłuższej perspektywie czasu.

Komfort użytkowania

To jaki system ogrzewania wybierzesz będzie miało znaczący wpływ na komfort użytkowania przestrzeni. Jeśli zależy Ci na miejscowym dogrzaniu ogrodu (np. w miejscu, w którym znajduje się Twój ulubiony fotel) doskonałym rozwiązaniem może się okazać promiennik ciepła. Jeśli jednak chcesz zapewnić komfort cieplny w całym pomieszczeniu, o wiele bardziej korzystnym systemem  będzie ogrzewanie podłogowe. Co ważne, także podłogówka w ogrodzie zimowym może bazować na matach grzewczych na podczerwień. To rozwiązanie polecamy naszych Klientom. Dlaczego? Główną zaletą energooszczędnych mat grzewczych na podczerwień jest to, że przyjemne ciepło odczuwamy od razu po włączeniu ogrzewania. Oznacza to, że nie musimy nagrzewać wnętrza ogrodu na długi czas przed tym, jak będziemy chcieli z niego skorzystać.

Zobacz też inne