egzotyczna roślina

Jak dbać o rośliny egzotyczne?

Posiadanie ogrodu zimowego lub oranżerii o ekspozycji południowej sprzyja uprawie roślin tropikalnych. Jednak samo ulokowanie roślin w oranżerii to za mało, żeby cieszyć się ich bujną wegetacją. Jak dbać o rośliny egzotyczne?

Rośliny egzotyczne kuszą swoim oryginalnym wyglądem i charakterem. Doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrza minimalistyczne, dlatego są chętnie wybierane nie tylko przez szczęśliwych posiadaczy ogrodów zimowych. Gros z nas z powodzeniem uprawia je w mieszkaniach. Jednym ze sposobów na bujną tropikalną dżunglę jest odpowiedni dobór roślin. Dobierając rośliny łatwe w pielęgnacji, a zarazem imponujące pod względem pokroju czy ubarwienia możemy wykreować przyjemne i modne wnętrze, którego z pewnością pozazdrości nam rodzina i przyjaciele.

Rośliny łatwe w pielęgnacji

Zanim skupimy się na tym, jak prawidłowo dbać o rośliny tropikalne, pomożemy Ci w wyborze gatunków, które nie wymagają dużego wkładu pracy, ani nie są szczególnie wybredne pod względem warunków otoczenia. Należą do nich:

  • monstera,
  • maranta,
  • epipremnum,
  • hoja,
  • aglonema,
  • filodendron pnący.
egzotyczna roślina

Jak pielęgnować rośliny egzotyczne w domu?

Rośliny tropikalne bardzo dobrze odnajdują się w warunkach domowych i ogrodach zimowych, gdzie jest im zawsze ciepło. Jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad pielęgnacji, które są z resztą identyczne dla wszystkich roślin z tropików, możemy mieć pewność, że wybrane przez nas okazy będą zawsze pięknie rosnąć.

Stanowisko

Rośliny tropikalne wbrew powszechnej opinii nie lubią ekspozycji na słońce. Najlepiej odnajdują się w półcieniu lub miejscu jasnym, w którym panuje rozproszone światło. W przypadku uprawy w ogrodzie zimowym o ekspozycji południowej latem należy zadbać o odpowiednie zacienienie wnętrza. Rośliny z tropików lubią wilgoć w powietrzu. Można je stawić w pobliżu nawilżacza powietrza lub zadbać o ich regularne zraszanie. Dobrym rozwiązaniem jest również grupowanie roślin po kilka razem. Takie ustawienie podnosi lokalnie wilgotność powietrza.

Ziemia

Rośliny tropikalne nie lubią, kiedy ich korzenie są oblepione mokrą, zbitą ziemią. Dlatego należy zadbać o odpowiednie napowietrzenie ziemi i jej przepuszczalność. Podłoże powinno szybko wysychać. Taki efekt możemy uzyskać m.in. wzbogacając ziemię w perlit.

Podlewanie

Kolejnym częstym błędem w pielęgnacji roślin tropikalnych jest ich przelewanie. Świadomość, że rośliny te lubią wilgoć sprawia, że mamy tendencję do ich częstego i obfitego podlewania, co stanowi duży błąd. Prawie żadna roślina nie lubi stać w wodzie i być podlewana, gdy wciąż jeszcze ma mokro. Dlatego rośliny egzotyczne należy podlewać z umiarem, a częstotliwość podlewania dostosować do warunków panujących na stanowisku.

Zobacz też inne