Hortiterapia — na czym polega?

Czy wiesz, że przebywanie wśród roślin może pomóc Ci złagodzić stres i odzyskać wewnętrzną równowagę? Zostało to docenione także przez wielu lekarzy i terapeutów, którzy coraz częściej polecają hortiterapię jako uzupełnienie leczenia różnych schorzeń. Czym jest hortiterapia i jaki wpływ na organizm człowieka ma zielone otoczenie?

Hortiterapia – co to jest?

Hortiterapia, znana również jako ogrodoterapia lub terapia ogrodowa, to forma terapii, która wykorzystuje kontakt z naturą, ogrodnictwo i prace w ogrodzie do poprawy zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. Polega na świadomym wykorzystaniu roślin, ogrodów i czynności związanych z ogrodnictwem w celu promowania zdrowia i dobrostanu. W hortiterapii bierze się pod uwagę pozytywne właściwości prowadzenia ogrodu oraz uprawy roślin na balkonie lub tarasie.

Rodzaje hortiterapii

Ogrodoterapię można podzielić na dwa główne rodzaje: czynną i bierną.

Hortiterapia czynna polega na aktywnej pielęgnacji i prowadzeniu ogrodu. Pacjenci angażują się w sadzenie i podlewanie roślin oraz aranżację ogrodowej przestrzeni, a także późniejsze zbieranie plonów.

W ogrodoterapii biernej stawia się przede wszystkim na pozytywne aspekty przebywania w środowisku roślin. Chory nie musi więc samodzielnie uprawiać ogrodu, ale powinien znaleźć czas na obserwację i podziwianie natury. Według specjalistów już samo otoczenie roślin wpływa na organizm kojąco i może sprzyjać łagodzeniu stresu i odprężeniu zmysłów.

Dla kogo przeznaczona jest hortiterapia?

Hortiterapia może być stosowana w różnych kontekstach, takich jak terapia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, osób starszych, osób cierpiących na stany przewlekłe, osób z niepełnosprawnościami czy dzieci. Może mieć różne formy, od terapii indywidualnej po grupową, od pracy w ogrodach terapeutycznych po terapię przy wykorzystaniu roślin wewnątrz pomieszczeń. Zielona terapia sprawdza się wśród osób zestresowanych, cierpiących z powodu uzależnień czy wypalenia zawodowego. Należy jednak pamiętać, że przebywanie wśród roślin nie zastąpi profesjonalnego leczenia medycznego, może być jedynie traktowane jako wsparcie w łagodzeniu objawów.

Jakie są zalety hortiterapii?

Prace ogrodnicze wymagają fizycznego zaangażowania, ale wiele osób, parających się tym hobby uważa, że sadzenie i pielęgnacja roślin pozwala im się odprężyć i sprzyja utrzymaniu dobrego nastroju. Według dokonanych obserwacji zielona terapia zwiększa wydzielanie dopaminy, która wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne. Z tego względu nawet uprawa domowego ogrodu może sprzyjać w radzeniu sobie z depresją i stanami obniżonego nastroju.

Hortiterapia to świetna forma aktywizacji seniorów i osób wykluczonych zawodowo. Wspólna praca w ogrodzie sprzyja nawiązywaniu relacji i budowaniu społeczności rówieśniczej. Terapia ogrodnicza oddziałuje pozytywnie na zachowanie sprawności umysłowej, a jednocześnie zapewnia stałe zajęcie, którego często brakuje osobom starszym.

Pozytywne właściwości dla zdrowia ma nie tylko hortiterapia grupowa, ale też uprawianie roślin w przydomowym ogrodzie lub tarasie. Daje to możliwość stworzenia indywidualnej aranżacji oraz zapewnia możliwość przebywania wśród roślin o dowolnej porze dnia.

Zobacz też inne