ogród zimowy zimą

Czy w ogrodzie zimowym jest zimno?

Brr… Skoro ogród nazywamy zimowym, to pewnie jest w nim zimno… i w ogóle to przestrzeń, z której możemy korzystać wyłącznie w lecie, bo kiedy temperatura na zewnątrz spada w ogrodzie zimowym robi się chłodno i nieprzyjemnie. Czy tak rzeczywiście jest? Czy w ogrodzie zimowym jest zimno?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ogrodu zimowego, jego usytuowanie, a także rodzaj roślin, które w nim uprawiamy.

Różne oblicza ogrodów zimowych

Ogrody zimowe, te malownicze przestrzenie pełne światła i zieleni, mogą znacznie różnić się pod względem temperatury, co jest bezpośrednio związane z ich konstrukcją i sposobem użytkowania. Podstawowym podziałem, który wpływa na klimat wewnątrz tych przeszklonych pomieszczeń, jest ich klasyfikacja na ogrody zimowe ciepłe i zimne.

Konstrukcja ogrodów zimowych ciepłych bazuje na izolowanych profilach z przekładką termiczną, które nie ulegają przemarzaniu. Ponadto w ogrodach ciepłych stosuje się szklenie 2 i 3 szybowe (jedno i dwukomorowe), co przekłada się na pakiety szybowe o grubości od 32 do 44 mm. Dzięki temu nawet w nieogrzewanych przestrzeniach nie występuje zjawisko wyraszania, a więc skraplania się w okresach chłodu wody na szybach.
Ogrody zimowe ciepłe oferują liczne możliwości użytkowe. W takich przestrzeniach, nawet jeśli ogród nie jest ogrzewany temperatura utrzymuje się na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza, co sprawia, że są one idealne dla roślin tropikalnych i subtropikalnych. Ogrzewanie pozwala na korzystanie z ogrodu zimowego przez cały rok, niezależnie od warunków zewnętrznych. Ogrzewane ogrody zimowe bardzo często są traktowane jako integralny element domu i wykorzystywane jako pomieszczenie do relaksu, pracy i nauki oraz spotkań z przyjaciółmi.

Ogrody zimowe zimne są często wybierane jako ekonomiczna i ekologiczna opcja. Powstają na bazie profili bez przekładki termicznej i są wyposażone w pojedyncze szyby o grubości od 7 do 9 mm. Niektórzy inwestorzy decydują się na zamykanie ogrodów zimnych, ale tego nie polecamy, właśnie ze względu na wyraszanie, które w naszej strefie klimatycznej jest zjawiskiem nieuniknionym. Ogrody zimowe zimne najlepiej projektować i konstruować jako osłonę do wiatru i opadów pozostawiając jedną ze ścian otwartą, co rozwiązuje problem wilgoci w pomieszczeniu.  

ogród zimowy zimą

Ogród zimowy przez cały rok: Jak zapewnić komfort termiczny?

Ogród zimowy, w którym panuje komfort cieplny przez cały rok to marzenie wielu właścicieli domów. Jak go uzyskać? Jakie ogrzewanie do ogrodu zimowego wybrać? Planując budowę całorocznego ogrodu zimowego należy wziąć pod uwagę:

  • efektywną izolację cieplną – dobrej jakości szyby zapewniają znaczną redukcję utraty ciepła zimą i ograniczają nadmierne nagrzewanie się przestrzeni latem, ale izolacja nie dotyczy tylko szyb; bardzo ważny jest również wybór profili konstrukcyjnych o wysokim współczynniku izolacyjności i wyposażeniu w dodatkowe przekładki termiczne,
  • wentylację i klimatyzację – automatyczne systemy wentylacyjne i klimatyzacja znacząco poprawiają komfort użytkowania ogrodu zimowego, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy temperatura latem staje się zbyt wysoka,
  • ochrona przed słońcem – w sezonie letnim nadmierne nasłonecznienie może sprawić, że ogród zimowy stanie się niekomfortowo gorący, aby tego uniknąć można rozważyć montaż rolet zewnętrznych, markizy czy żaluzji, które pozwolą kontrolować ilość światła słonecznego wpadającego do środka,
  • wybór roślin – rośliny w ogrodzie zimowym nie tylko dodają uroku, ale mogą również wpływać na mikroklimat, wybierając rośliny do ogrodu zimowego warto zwrócić uwagę na te, które dobrze znoszą zmiany temperatury i wilgotności powietrza.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Wróćmy do wyboru ogrzewania do całorocznego ogrodu zimowego. W całorocznych ogrodach zimowych niezbędne jest zainstalowanie efektywnego systemu ogrzewania. Może to być ogrzewanie podłogowe, które równomiernie rozprowadza ciepło, lub inne rozwiązania, takie jak grzejniki elektryczne czy konwektory. Ważne, aby system ogrzewania był łatwy w regulacji, co pozwoli na utrzymanie optymalnej temperatury w zależności od potrzeb. My polecamy przede wszystkim energooszczędne maty grzewcze na podczerwień, ponieważ pozwalają one na praktycznie natychmiastowe uzyskanie przyjemnego odczucia ciepła bez konieczności ogrzewania powietrza w całym pomieszczeniu i ponoszenia związanych z tym kosztów.

Zobacz też inne