Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach?

Nowoczesny ogród zimowy jest bardzo charakterystycznym elementem architektonicznym. Dobudowany do domu może stać się dodatkowym pokojem, przestrzenią wypoczynkową, całorocznym tarasem, a nawet gabinetem czy siłownią. Z samej definicji ogrodu zimowego wynika, że jest pomieszczeniem oszklonym. By mógł być określany takim mianem, musi posiadać co najmniej jedną szklaną ścianę i przeszklony dach. Tak wybudowana, szklana konstrukcja niesie za sobą wiele korzyści i jest rozwiązaniem cieszącym się największym zainteresowaniem. Jak dobrać szkło do ogrodu zimowego? I czy ogród zimowy zawsze musi mieć szklany dach? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Jakie szkło wykorzystać podczas budowy ogrodu zimowego?

Przeszklony ogród zimowy musi być przede wszystkim przestrzenią odpowiednio zabezpieczoną. Jesienią i zimą nie może bowiem wypuszczać ciepła na zewnątrz, z kolei latem nie może też wpuszczać gorącego powietrza do środka. Szkło wykorzystane do stworzenia ogrodu zimowego powinno wykazywać się z jednej strony wysoką izolacyjnością cieplną, z drugiej natomiast – bardzo dobrą przepuszczalnością światła i znaczną redukcją przepuszczalności energii słonecznej. Co to oznacza?

W wysokojakościowych przeszkleniach stosuje się specjalną powłokę, która odbija promienie słoneczne, a jednocześnie pozwala przenikać światłu do wewnątrz ogrodu zimowego. Dzięki temu, podczas przebywania w pomieszczeniu nie odczuwa się duszącego gorąca. Ta sama powłoka w chłodniejsze dni działa zupełnie na odwrót – ciepło generowane przez, np. ogrzewanie zatrzymywane jest wewnątrz. W efekcie ogród staje się komfortową przestrzenią z optymalną temperaturą.

Warto pamiętać też o tym, że szkło w ogrodach zimowych musi być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Do szklenia ścian i dachu najlepsze będą szyby zespolone, złożone z dwóch tafli wypełnionych suchym powietrzem lub gazem szlachetnym. Szkło z zastosowaniem do ogrodu zimowego powinno posiadać też wysoką izolacyjność akustyczną, by różnego rodzaju dźwięki nie przeszkadzały w odpoczynku i spędzaniu chwil z bliskimi.

Alternatywy dla szklanych dachów w ogrodach zimowych

Szkło jest tradycyjnie stosowanym rozwiązaniem przy budowie ogrodów zimowych, ale nie jedynym możliwym. Alternatywną dla przeszklonego dachu może być okrycie wykonane z poliwęglanu. Wykazuje się podobnymi właściwościami co szkło wykorzystywane do tworzenia ogrodów. Jest termoizolacyjny oraz dobrze przepuszcza światło i ciepło, co więcej – może przybierać dowolny kształt, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. W zimę jednak, mimo wysokiej izolacyjności, może wypuszczać ciepło na zewnątrz.

Zobacz też inne