ogród na balkonie

Czy można stworzyć ogród zimowy na balkonie?

Ogród zimowy to przestrzeń oferująca dużo większe możliwości uprawy roślin, a ponadto może służyć jako pomieszczenie użytkowe. Dzięki odpowiedniej aranżacji stwarza optymalne warunki do pracy, odpoczynku i spotkań w gronie najbliższych. Ale czy można stworzyć ogród zimowy na balkonie?

Zabudowa balkonu w bloku wielorodzinnym może stać się wymarzonym ogrodem zimowym. Nowoczesne rozwiązania architektoniczne oferują praktycznie nieograniczone możliwości zabudowy i aranżacji przestrzeni, co pozwala na dopasowanie konstrukcji do potrzeb i oczekiwań inwestora, jak również wymogów formalnych. Należy bowiem pamiętać, ze balkon jako część wspólna budynku nie może zostać przeobrażony w ogród zimowy bez uprzedniego uzyskania zgody zarządu nieruchomości.

Jak zbudować ogród zimowy na balkonie?

Ogród zimowy na balkonie to dodatkowe pomieszczenie, które w zależności od indywidualnych preferencji może służyć przede wszystkim uprawie roślin lub stanowić przestrzeń do wypoczynku. Zabudowa balkonu zapewnia optymalne warunki do przechowywania roślin balkonowych uprawianych w cyklu wieloletnim oraz wielu roślin doniczkowych. Pod koniec zimy i wczesną wiosną ogród zimowy może również posłużyć do produkcji rozsady.

Stworzenie ogrodu zimowego na balkonie wymaga jego zabudowy. Rodzaj i charakter zabudowy zależy od konstrukcji balkonu oraz zgody wydanej przez zarząd budynku. Najczęściej wybierane rozwiązania bazują na profilach aluminiowych i przeszkleniach ze szkła niskoemisyjnego. Szkło niskoemisyjne pozwala na wykorzystywanie energii z zewnątrz do doświetlenia i dogrzania pomieszczenia, jednocześnie przeciwdziałając utracie ciepła przez szyby. Dodatkowym atutem zabudowy szklanej jest jej neutralny charakter, dzięki czemu przeszklenia doskonale komponują się z elewacją zewnętrzną budynku.

ogród na balkonie

W jakim stylu zbudować ogród zimowy na balkonie?

Konstrukcję i aranżację ogrodu zimowego na balkonie warto dopasować do stylu architektonicznego nieruchomości, w szczególności pomieszczenia, z którego wychodzi. To pozwoli uzyskać naturalne przedłużenie pokoju.

Wybór mebli i dodatków powinien być w tym przypadku podyktowany stylem aranżacji wnętrza, które bezpośrednio sąsiaduje z balkonem i z którego będziemy wychodzić do ogrodu zimowego. Jeśli przestrzeń ma służyć przede wszystkim uprawie roślin ilość trzeba zadbać o to, żeby miały wystarczającą ilość miejsca do wzrostu. Jeśli ogród ma być miejscem relaksu warto dodatkowo wyposażyć go w puf lub huśtawkę.

Co zrobić z niepożądanym widokiem?

Częstą zmorą zabudowy wielorodzinnej są mało malownicze widoki z okien. Dotyczy to również balkonów. Projektowanie ogrodu zimowego na balkonie wychodzącym na parking samochodowy czy ruchliwą ulicę nie ma większego sensu, chyba że odpowiednio zadbamy o walory dźwiękowe i wizualne. Odpowiednio dobrane przeszklenia i konstrukcja pozwolą w dużej mierze zredukować hałas dobiegający z zewnątrz. O doznania wizualne pomogą zadbać rośliny pnące i wiszące, którymi możemy przesłonić przeszklenie, tym samym tworząc swoją zieloną oazę w środku miasta.

Zobacz też inne