szklana zabudowa

Co na ścianę w ogrodzie zimowym?

Ogrody zimowe to konstrukcje o różnym stopniu zabudowy. Najczęściej tworzone są ogrody w całości przeszklone, których wszystkie ściany, a także dach, zostały wykonane z profili i tafli szklanych. Niekiedy wykonuje się jednak ogrody częściowo zabudowane, w których jedna lub dwie ściany są pozbawione przeszkleń. Niezależnie od typu konstrukcji, warto zastosować takie rozwiązania, które pozwolą zminimalizować potencjalne ubytki ciepła oraz pozwolą cieszyć się atrakcyjnym widokiem okolicznego krajobrazu.

Ściany w ogrodach zimowych a kwestia izolacji

Konstrukcje takie jak ogrody zimowe są narażone na rozmaite szkodliwe oddziaływania, które mogą im zagrażać na co dzień. Jest to przede wszystkim przenikanie chłodu i wilgoci z zewnątrz, nadmiar promieni świetlnych oraz hałas. Mogą one obniżyć komfort przebywania w pomieszczeniu, a nawet uczynić je zupełnie niefunkcjonalnym. Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na wyeliminowanie tych oddziaływań jest odpowiedni dobór materiałów i elementów konstrukcyjnych, z których wykonane zostaną ściany.

szklana zabudowa

Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na ściany posiadające przeszklenia oraz zastosowane do ich stworzenia profile. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po profile aluminiowe, które gwarantują najwyższy stopień izolacji termicznej oraz dużą odporność na odkształcenia pojawiające się wraz z upływem czasu. Dzięki temu wydajność izolacyjna całego profilu nie będzie zmieniać się nawet po upływie wielu lat. Odmiennie wygląda sytuacja z profilami z tworzyw sztucznych, które często kuszą nas niskimi cenami. Jeśli już decydujemy się na ich zakup, warto upewnić się, że posiadają specjalne stalowe wzmocnienia. W ten sposób będą odporne na odkształcanie się i kurczenie pod wpływem czynników pogodowych.

Przeszklenie ogrodów zimowych również ma olbrzymi wpływ na warunki panujące wewnątrz pomieszczenia. Warto stosować bezpieczne odmiany szkła laminowanego, a do konstrukcji dachu wybrać szkło hartowane. W każdym profilu powinny znaleźć się dwie lub trzy szyby, a pustą przestrzeń pomiędzy nimi powinien wypełniać gaz szlachetny. W ten sposób poprawią się walory izolacyjne całej konstrukcji, a także domu, przy którym zostanie zamontowana.

Estetyka ścian w ogrodach zimowych

Sprawą równie ważną są walory estetyczne, na które wpływ mają zastosowane profile i przeszklenia. Pod tym względem największą chlubą cieszą się profile drewniane, wykonane z egzotycznych odmian drewna lub jego krajowych odpowiedników (na przykład świerku). Najważniejsze, by drewno odznaczało się nie tylko estetyczna barwą, ale również odpowiednią klasą wytrzymałości. Estetyczne zalety drewna są uniwersalne – materiał ten doskonale pasuje do zielonego otoczenia, co czyni go doskonale wpasowanym w specyfikę ogrodu zimowego.

Drewniane profile tworzą bardzo rozbudowaną ofertę, w której znajdziemy mnóstwo kształtów, wzorów oraz barw. Wśród nich obecne są także wysoce estetyczne i bardzo pomysłowe elementy łukowe jak i standardowe elementy proste. Ponadto na ich estetykę wpływ ma rodzaj zastosowanego barwienia, obecność oryginalnych struktur drewnianych (słojów) oraz rodzaj wykończenia. Profile drewniane mogą doskonale pasować do nowoczesnych elewacji budynkowych jak i architektury klasycznej.

Zobacz też inne